poniedziałek, 29 lutego 2016

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Energię słoneczną możemy wykorzystać nie tylko do produkcji prądu na użytek gospodarstwa domowego. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można odsprzedać do sieci komercyjnej. Prawo Energetyczne, które obowiązuje w Polsce, przewiduje, że możliwość taką ma każda mikroinstalacja fotowoltaiczna.


Jako mikroinstalacje traktowane są układy, których moc nie przekracza 40 kW. Mikroinstalacją są systemy on-grid. Ważne jest, aby instalację taką podłączył instalator posiadający odpowiedni certyfikat, ponieważ we wniosku składanym do umownego operatora należy podać parametry techniczne, które posiada mikroinstalacja fotowoltaiczna oraz załączyć do wypełnianego formularza dokumenty ze schematami, które może wykonać wyłącznie osoba uprawniona. W formularzu zgłoszeniowym należy podać także dokładne dane obiektu, w którym została zamontowana mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Do lokalnego sprzedawcy prądu należy zgłosić chęć podłączenia systemu do sieci co najmniej na 30 dni przed uruchomienie przydomowej elektrowni słonecznej i rozpoczęcia produkcji. Osoby prywatne nie muszą posiadać koncesji na odsprzedaż wyprodukowanego prądu. Przedsiębiorcy muszą uzyskać taką koncesję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz