poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

Zapotrzebowanie energetyczne na świecie cały czas rośnie. Pojawiają się nowe technologie wykorzystywane przez przemysł, szereg nowych maszyn i urządzeń, które potrzebują energii elektrycznej do zasilania. W gospodarstwach domowych i firmach również rośnie ilość odbiorników elektrycznych. To zaś wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na źródła energii.


Produkcja prądu cały czas wzrasta. Elektrownie, nie tylko nadszarpują naturalne zasoby naszej planety (ropę naftową, węgiel kamienny, gaz ziemny), ale także emitują szkodliwy dwutlenek węgla do atmosfery. Nic więc dziwnego w tym, że ekolodzy biją na alarm i zachęcają do produkcji tzw. zielonej energii. Praktycznie na całym świecie promowane są odnawialne źródła energii. Chodzi tutaj o naturalne zasoby Ziemi, które pozwalają produkować energię cieplną i elektryczną, a jednocześnie nie emitują CO2. Ich wykorzystaniem nie wiąże się z nadszarpywaniem zasobów, ponieważ odnawialne źródła energii samoistnie odnawiają się.

Co jednak zaliczane jest do tej grupy? Najpopularniejszym źródłem odnawialnym jest promieniowanie słoneczne. Elektrownie słoneczne oraz przydomowe instalacje fotowoltaiczne promowane są w Ameryce oraz w UE. Kolejnym źródłem energetycznym jest siła wiatru oraz siła wody, pływy morskie i oceaniczne. Odnawialne źródła energii to także biomasa. Biomasa wykorzystywana jest przede wszystkim do spalania. W ostatnich latach, projektowane są jednak także biogazownie, które pozwalają produkować z niej energię elektryczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz